1 Дръжте телефона хоризонтално
Няма по-разрушително нещо за доброто видео, от това да има две големи вертикални, черни ленти от двете му страни. За да избегнете тази аматьорска грешка, не забравяйте да използвате хоризонталната „пейзажна“ ориентация. Използвайте вертикалната „портретна“ ориентация само ако творческото решение го налага или пък искате да имате снимка с такава ориентация.
Пейзажната ориентация е по-естетичната визия за вашето видео. Така то ще изглежда по-добре на мултимедията или телевизора, а и ще уловите повече в самия видеоклип.
! Така че просто не забравяйте: Никога не дръжте телефона вертикално по време на запис, освен ако наистина не харесват или искате да гледате тези вертикални черни ленти.
2 Рамките на сцените
Сега, когато вече правите запис с правилна ориентация (виж по-горе), дали ще запълните целия екран е вашият топ творчески операторски въпрос. Можете да изпълните целия екран или пък да позиционирате главното действащо лице малко извън центъра, за да създадете по-интересна от визуална гледна точка сцена. Можете да накарате героите да направят няколко репетиции и вие да видите как ще изглежда най-добре.
3 Увеличение
Ако попитате някой професионален фотограф, той ще ви каже, че няма по груба грешка от прекаленото увеличаване. Внимавайте със зуума! За добро или лошо повечето телефони имат дигитално увеличение, което си е чист софтуерен трик, който ще накара обекта да изглежда по-близо, но няма да увеличи количеството пиксели. За да увеличите нещо на екрана, по време на запис, без да губите свежестта на картината или нейното качество – най-добре се приближете към обекта. И отново – внимавайте с разстоянието или пък нека да видим тези лунички, косми и бръчици по бузите и челото.
4 Вградена светкавица/ осветление
Всички сме виждали тези клипове, в които героят е с пожълтяла кожа, има чудни червени дяволските очи и те са съчетани със супер тъмен фон. Виновникът? Е, да, това е операторът ... но също така и вградената светкавица.
Обичайно смартфоните са оборудвани с LED светлина/и, която е твърде ярка и може лесно да се изкриви цветовата температура, особено на снимките. Също така често може да видите, че видеото е прекалено слабо осветено (особено ако снимате от далеч или пък на закрито без допълнително осветление). Ако е необходимо – бъде креативни и осигурете допълнителни източници на светлина.
5 Подсветката
Има още нещо, което трябва да съобразите освен използването на светкавицата – важно е да избягвате да снимате срещу светлината. Може да ви се струва, че виждате хората и лицата им, когато източника на светлина е зад тях, но камерата на вашият смартфон не може. Това, което обичайно ще получите като резултат е тъмни и неясни фигури, но пък за сметка на това с ореоли. Ако искате да избегнете таз ситуация – опитайте се да конфигурирате основните настройки за светлината (особено ако фона е бял). Старайте се източника на светлина да бъде в гръб или отстрани на оператора.
6 Стабилност
Да и такива болни видеа сте виждали – болни от морска болест. Колкото и софтуера да се опитва да стабилизира все нещо се изкривява. По-добре е да използвате статив, да подпрете на нещо или да опрете в нещо телефона. Ако снимате „от ръка“ то поне дръжте телефона с две ръце – дава повече стабилност.
7 Статичност
Въпреки, че подлагате стабилността на риск – не прекалявайте със статичността. Опитайте се да дадете динамика на сцената/ите, за да направите вашето видео по атрактивно за гледане. Все пак искате да задържите вниманието на зрителите – нали? За тази цел следва да променяте гледната точка на около тридесетина секунди. Внимавайте и не забравяйте, че резките преходи трябва да се „оправят“ при монтажа.
8 Улеснете си монтажа
За да си спестите усилията при монтажа (или ако въобще нямате възможност за монтаж) има един простичък трик – използвайте пауза – вместо да спирате записа. Така записаното ще се окаже на един файл.
9 Звук
Ужасният тенекиен звук, липсата на звук, едва доловимите реплики, шума от вятъра са все неща, които могат да прецакат иначе доброто видео. Внимавайте с фоновите шумове. Ако нямате допълнителен микрофон (което е препоръчително) избягвайте ветровитите места, тунели или прекалено празни стаи, в които се генерира неприятно ехо. Ако искате да заснемете качествено видео с реч стойте възможно най-близо до героя, който снимате.
10 Стил
В края на краищата това си е вашето видео. То изразява вашите идеи и виждания. Дали ще е черно/бяло със сенки, вертикално или пък подскачащо – решавате вие – стига да отговаря на вашият стил (е и на добрите нрави) правете каквото ви дойде от вътре.